Skip to content

Begül Erhan

Yabancı film yapımcılarına teşvik!

Ekim 5, 2011 - Kültür-Sanat

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le görüşen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, uygulamayla hem Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamayı hem de film sektörünü geliştirmeyi amaçladığını söyledi.

Son dönemlerde Türkiye’nin bir cazibe merkezi haline geldiğine dikkati çeken Çelik, Amerika ve Hindistan’dan birçok ünlü yapım şirketinin son 1 ay içerisinde Türkiye’ye geldiğini ve çeşitli görüşmeler yaptığını anlattı.

Çelik, ”Neredeyse ortalama haftada 2 kez Hindistanlı ve Amerikalı yapım şirketleriyle görüşmeye başladık. Bunlar önemli gelişmeler, büyük projeler konuşuyor ve birçoğu tamamını Türkiye’de çekmek istiyor” dedi.

Maliye Bakanlığı ile sorun görünmüyor

Yabancı film yapımcılarına teşvik konusunda Maliye Bakanlığı ile çok olumlu görüşmeler yapıldığını dile getiren Çelik, şöyle dedi:
”Sayın Başbakanımızın Nicolas Cage ile yaptığı görüşmede de bu konu gündeme gelmişti. ‘Bir an evvel teşvikle ilgili düzenlemeleri yapalım’ talimatını vermişti Sayın Başbakanımız. Maliye Bakanlığı ile herhangi bir sorun görünmüyor, önümüzdeki yılın bütçesine koyma konusunda da gerekli hazırlıklar tamamlandı. Avrupa’da yıllardır uygulanan sistemin hala Türkiye’de olmaması büyük bir eksiklik.

Burada son son sözü Maliye Bakanlığı söyleyecek ve Meclis karar verecek. İnşallah bu düzenlemeler yapılır ve yurt dışından gelecek film yapımcılarına teşvik sağlarız.
Bu, aradaki rekabeti kızıştıran bir unsur. Biz yüzde 20-25’lere varan oranlar düşünüyoruz. Türkiye çünkü aynı zamanda onlara göre film çekim işlemleri açısından daha uygun ve ucuz bir ülke. Dolayısıyla bizim yüzde 20 vermemiz onların yüzde 40’ına denk gelecek bir etki oluşturacaktır. Bunu da gözardı etmememiz gerekiyor.”