Skip to content

Begül Erhan

Duke Ellington’un muhteşem orkestrası

Ekim 28, 2011 - Kültür-Sanat

Yirminci Yüzyılın Caz Üstadı, Duke Ellington’un Muhteşem Orkestrası 18 – 19 Kasım’da TİM Show Center’da…

Caz tarihine son elli senenin en büyük caz yeteneği olarak geçen Duke Ellington, çok üretken bir besteci, piyanist ve orkestra şefi olarak bilinir. “Take the A-Train” ve ‘’It Don’t Mean a Thing ( If It Ain’tGot That Swing)’’ gibi standart parçaların yanı sıra Black, Brown and Beige, Liberian Suite ve Afro – Eurasian Eclipse gibi daha uzun çalışmalar dahil olmak üzere iki binin üzerinde şarkı bestelemiştir.

Toby Hardwick, Elmer Snowden, William Greer, Barney Bigard, Wellman Braud, Harry Carney, Johnny Hodges, Bubber Miley, Joe Nanton, Cootie Williams, Adelaide Hall ve Billy Strayhorn gibi ünlü birçok müzisyen orkestra da yer aldı. Bu isimlerin çoğu onunla on yılı aşkın sürelerle beraber çalıştı. Bestelerinin bazılarını bu müzisyenlerin tarzlarına ve yeteneklerine göre yazdı.

Duke Ellington, 1919’dan,1974’de ölümüne kadar yönettiği sayısız toplulukta, growl and plunger,’’junge- style’’ ve insan sesini, sözsüz nota çalan bir enstrüman gibi kullanarak, caz alanında bir çok yeniliğin temsilcisi oldu.

Ölümünden sonra grubun menajeri ve trompetçisi olan tek oğlu Mercer Ellington orkestrayı yönetti. Mercer’in ölümünden sonra onun oğlu ve Ellington’un torunu olan Paul Ellington liderliği sürdürüyor.

Duke Ellington Orkestrası, 2007 yılından beri hiç durmadan dört kıtayı dolaşarak Duke Ellington’un müziğini tüm dünyaya tanıtmaya devam ediyor. Orkestra gittiği her ülkede cazseverlerden büyük ilgi görüyor. En prestijli festivallerden: Tokyo Caz Festivali ve Cape May Caz Festivalinin (A.B.D’in en uzun süreli caz festivallerinden birisi) en önemli konukları oldular.  Puerto Rico, Çin, Finlandiya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Rusya, Macaristan, Almanya, Portekiz, Yunanistan, Slovakya gibi ülkelerde de konserler verdiler. Ayrıca Duke Ellington Orkestrası bu yıl, Macau International Music Festival ve Kaliforniya’da Myrtle Beach’teki Gold Key Jazz Festivali’nin de önemli sanatçısı olacaklar ve yeni konserlerinde de The Buffalo Philharmonic,  Detroit Symphony ve Ft.Worth Symphony’le ortak çalışacaklar.