Skip to content

Begül Erhan

12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali

Kasım 3, 2011 - Kültür-Sanat

12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bu yıl da özel bir programla sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Haber: 12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali

Sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı festival, 25 Kasım – 17 Aralık tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek. Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya’da buluşturan festival, 12. yılında da sanatseverlere unutulmaz bir klasik müzik şöleni yaşatacak. Anasponsorluğunu Volkswagen’in yaptığı festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş repertuvarı ve renkliprogramı ile dikkat çekiyor. Festival, sadece sahnedeki konserler ile sınırlı kalmayacak; sanatçılar, okullardadüzenlenecek workshop’larlaöğrencilerle buluşacak. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da, şehrin uzak bölgelerinde düzenlenecek halk konserleri ile konserlere gelme şansı olmayanlar klasik müzik ile tanışma fırsatı yakalayacak.

Festivalin ‘Genç Yetenekler’i 

Kamuran Gündemir anısına her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Genç Yetenekler’ konserinde, genç piyanistler izleyici karşısına çıkacak. 27 Kasım günü, saat 14.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde verilecek ücretsiz konserde, Ayşegül Yörükoğlu, Eylül Esme Bölücek, Lara Melda ve Suzanna Rudanovskaya sanatseverlerle buluşacak.
Labeque Kardeşler’den özel bir konser 

Güçlü programıyla dikkat çeken festivalin bu yılki özel konukları arasında, Katia & Marielle Labeque piyano ikilisi de bulunuyor. 29 Kasım günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan Labeque Kardeşler, ünlü besteciler Debussy, Stravinsky, Ravel ve Gershwin’in eserlerinden oluşan bir program sunacak.

200’üncü doğum yılında ‘Liszt Gecesi’

Ünlü Macar besteci ve piyano virtüözü Franz Liszt, doğumunun 200’üncü yılında, tüm dünyada olduğu gibiTürkiye’de de farklı konserlerle anılıyor. İzleyenlerin merakla beklediği ‘Liszt Gecesi’nde; Dezsö Ranki ve Edit Klukon’un, bestecinin unutulmaz eserlerinden oluşan bir repertuvar sunacak olmasının yanı sıra
gecede Liszt’in Faust Senfonisi adlı eserinin daha önce hiç seslendirilmemiş bir versiyonu da ilk kezAntalya’da seslendirilecek. Konser, 1 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

‘Igudesman & Joo’ ile eğlence devam ediyor 

Festivalin bu yılki keyifli sürprizlerinden biri, klasik müziği eğlenceli sahne şovlarıyla birleştiren Igudesman & Joo. Dünyanın ilgiyle takip ettiği ikili, 3 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecekleri ‘A Little Nightmare Music’ adlı şovlarıyla, klasik müzik ve kahkahayı aynı sahnede buluşturacak.

Michel Camilo Trio’dan muhteşem caz konseri 

Festival, ünlü besteci ve piyanist Michel Camilo Trio ile keyifli bir caz gecesine de ev sahipliği yapacak. Latin ve caz müziğin efsane isimlerinden, Grammy ve Emmy ödüllü piyaniste, Charles Flores ve Cliff Almond eşlik edecek. Konser, 5 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Müziğin dahisi Nobuyuki Tsujii 

Doğuştan gözleri görmeyen Japon piyanist Nobuyuki Tsujii, festivalin en merak edilen isimlerinden. 1988 doğumlu genç sanatçı, müzikal yeteneğiyle sadece Japonya’nın değil, tüm dünyanın gelecek vadeden piyanistleri arasında gösteriliyor. 7 Aralık tarihinde, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde, genç piyanist, Mozart, Beethoven ve Mussorgsky’den eserler seslendirecek.

Dördüncü Kardeşler’den ‘Makrokosmos’ ve Say sürprizi 

Uzun süredir birlikte çalışmanın getirdiği uyum ve sıradışı teknikleriyle klasik müziğe yeni bir yorum getiren Ufuk ve Bahar Dördüncü, özellikle Fransız müziğindeki başarılı icralarıyla dikkat çekiyor. “Makrokosmos” adıyla gerçekleşecek gecede, Dördüncü Kardeşler perküsyonun usta isimleri Francois Volpe ve Sebastien Cordier ile birlikte sahne alacak. Konser gecesinde ikili, bu yıl çıkardıkları ‘Makrokosmos Dörtlüsü’ adlı albümünden örnekler sunacak ve Prokofiev’in ‘Kül Kedisi Suiti’ni seslendirecek. 9 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserin sürprizi ise, Fazıl Say’ın ‘Varyasyonlar op 32’ eserinin Türkiye prömiyerinin gerçekleşecek olması.

Olli Mustonen’den güçlü yorum 

The Sunday Times’ın, “Her performansta ellerini kusursuz kullanıyor. O çalarken ruhunu hissediyorsunuz” yorumunu yaptığı Finlandiyalı besteci, şef ve piyanist Olli Mustonen, festivale katılacak bir diğer güçlü isim. 11 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde, ünlü piyanist, Bach, Shostokovich ve Rachmaninoff’un eserlerinden oluşan bir programla dinleyenlerin karşısına çıkacak.

Say’ın ‘Dört Şarkı’ Türkiye prömiyeri ‘Andante Gecesi’nde 

Klasik müzik dergisi ‘Andante’ adına yapılan gecede, Fazıl Say’ın yeni eseri ‘Dört Şarkı Op 37’nin Türkiyeprömiyeri yapılacak. Nazım Hikmet’in ‘Masallar Masalı’, Ingeborg Bachmann’ın ‘Die Grose Fracht’ (Büyük Yük), Turgut Uyar’ın ‘Göğe Bakma Durağı’, Rilke’nin ‘Der Panther’ (Panter) adlı şiirlerden oluşan ‘Dört Şarkı’da, Elif Şahin’in piyanosuna bas Szymon Chojnacki eşlik edecek. Konserin ikinci yarısında, Birsen Ulucan izleyicilere keyifli anlar yaşatacak. Gecede, Say’ın ‘Nasreddin Hoca’ eseri de seslendirilecek. ‘Andante Gecesi’, 13 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Dorantes ile flamenko ateşi 

Dans ve müziğin ateşini aynı sahnede buluşturan İspanyol piyanist David Peña Dorantes ve grubu, festivalin en hareketli gecelerinden birine imza atacak. 15 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek ‘ A Piano Abierto’ gecesinde, piyaniste, Yelsy Heredia (Kontrabas), Faikal Kourrich (Keman), Nano Peña (Perküsyon) eşlik edecek. Flamenko dansçıları Manuela Rios ve Joaquin Grilo ise, danslarıyla izleyenlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Moskova Virtüözleri ve Harika Gençler

Festivalin kapanışını, festivalin daimi orkestrası Moskova Virtüözleri ve şef Vladimir Spivakov yapacak. ‘Moskova Virtüözleri & Vladimir Spivakov ve Harika Gençler’ adıyla gerçekleşecek bu özel konserde, piyanoda Daniel Kharitonov, obuada Sergey Finoedov, çelloda ise Anastasia Kobekina sahne alacak. Spivakov Vakfı’nın dahi yeteneklerinin yer alacağı kapanış konseri, 17 Aralık günü, saat 20.30’da AntalyaKültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Halk Konserleri ve Atölye Çalışmaları 

Halk konserleri devam ediyor

Festival, 12’nci yılında da ücretsiz halk konserleriyle kentin her noktasına ulaşabilmeyi hedefliyor. AntalyaKültür Merkezi’nde gerçekleşecek performanslarla sınırlı kalmayacak festival programında, bu yıl dört farklı halk konseri yer alıyor. Fazıl Say’ın vereceği konser 11 Aralık Pazar günü saat 13:30’da, oldukça ilginç bir mekan olan Döşemealtı Orfe Atlı Spor Kulübü’ndeki Manej’de gerçekleşecek. Eğlenceli şovlarıyla beğeni toplayan Igudesman & Joo ikilisi, 2 Aralık Cuma günü saat 14:30’da Akdeniz Üniversitesi’nde sahne alacak. 8 Aralık Perşembe günü ise Ufuk & Bahar Dördüncü saat 14:00’da Kepez Kültür Salonu’nda izleyicilerle buluşacak. Son olarak, 12 Aralık Pazartesi günü saat 20:30’da Alman caz piyanisti Dieter Koehnlein de Antalya Kültür Merkezi’ndeki Perge Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.

Öğrenciler ve sanatçılar Atölye Çalışmaları’nda buluşacak 

Sanatsal değeri kadar, eğitim yönü de önem taşıyan festivalde, ünlü müzisyenlerin ve öğrencilerin buluştuğu workshop’lar (atölye çalışmaları) gerçekleştirilecek. Gürer Aykal, Gabor Boldoczki, Lara Melda, Olli Mustonen, Birsen Ulucan, Elif Şahin & Szymon Chojnacki, Dorantes ve Vladimir Spivakov’un gerçekleştireceği workshoplarda, öğrenciler sanatçılarla çalışma olanağı yakalayacak. Atölye çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Güzel Sanatlar Fakültesi, Antalya Koleji ve Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde festival süresince devam edecek.

Festival boyunca ‘Liszt Sergisi’

Festivalin bir diğer etkinliği; ünlü Macar besteci Liszt’in doğumunun 200’üncü yılı anısına düzenlenecek ‘Liszt Sergisi’. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Macaristan Büyükelçiliği işbirliğiyle hayata geçirilecek sergi, 25 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Antalya Kültür Merkezi fuaye alanında görülebilir.