Skip to content

Begül Erhan

“Figaro’nun Düğünü” İlk Kez Sahnede

Kasım 19, 2011 - Kültür-Sanat

Antalya Devlet Opera ve Balesi Mozart’ın ünlü operası “Figaro’nun Düğünü”‘nü sahneleyecek.

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi Kasım ayında yeni bir prömiyer gerçekleştirerek; Mozart’ın ünlü operası “Figaro’nun Düğünü”‘nü sahneleyecek. Alexander Titel tarafından sahneye konulan eserin hazırlıkları bütün hızıyla devam ediyor. İspanya’da Almaviva Kontu’nun sarayında geçen olayları konu alan opera eserinin prömiyeri 24 Kasım Perşembe günü saat 20:00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Eserde orkestrayı Şef Alexandru Samoila ve Şef Nicolae Dohotaru yönetirken eserin koro şefi ise Caner Ruhselman. Eserde dekor Tayfun Çebi’ye , kostüm Ayşegül Alev’e , koreografi düzenleme Arkın Zirek’e , ışık Mustafa Eski’ye , üst yazı Umut Özbek’e ait.

Resjisör Alexander Titel

Antalyalı sanatseverlerle ilk kez buluşacak olan iki perdelik eserin hazırlıkları yaklaşık 2 aydır aralıksız devam ediyor. Stanislavsky ve Nemirovich-Danchenko Moskova Müzik Tiyatro Akademisi’nin sanat yönetmeni olarak görev yapan Rus rejisör Alexander Titel ile çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren sanatçılar, prömiyere sayılı günler kala provalarını sıklaştırdılar.

Güçlü Kadro

Eserde Figaro’yu Umut Tarık Akça ve Şafak Güç , Con Almavia’yı Serhat Konukman ve Arda Aktar , Contes’i Nurdan Aydın ve Melek Hande Soner dönüşümlü olarak canlandırıyor. Aslı Ayan ve Sema Çavuşoğlu “Susanna “, Ebru Kaptan ve Bilge Yılmaz ” Cherubino ” , Medine Tuganova ve Arzu Mecidova ise ” Marcelina ” rolünde izleyici karşısına çıkacaklar. Eserde” Bartolo” rolünde Engin Suna ve Safak Güç , “Basilio ” da Devrim Demirel –Oben Bostancı , “Don Curzio ” da Ali Özhan Gümüş – Metin Yakar , “Barbarina” da Serap Demirhan ve Heyecan Gizem Ceylan , Antonio’da Mukhtar Malikov -Taner Ölçen sanatseverlerle buluşacak.

Kontun Sarayı’nda bir gün

Figaro’nun Düğünü’nün olayları Sevil Berberi operasındaki olaylardan sonra geçmekte ve İspanya’da Almaviva Kontu’nun sarayında geçen tek bir günde oluşmaktadır. Rosina şimdi Kontesdir ve kocası Kont, şahsi valesi olan Figaro’ya aşık olup onunla evlenmek isteyen Susanna’yı ayartmaya çaba göstermektedir. Kont kendinin soylu genç hizmettarı olan Cheribino’nun karısı Kontese ilgi gösterdiğini hissedince Cheribino’yu aradan bertaraf etmek için onun kendi askerî alayında bir subay olması için destek sağlar. Figaro, Susanna ve Kontes birlikte bir entrika hazırlayarak Kontu utandırmaya ve karısına ihanet etmek isteğini açığa çıkarmaya karar verirler. Bu sırada Figaro, Bartolo ve Marcellina ile bir uyuşmazlığa girer ve bu onların öz oğlu olduğu gerçeğini öğrenmesi ile sonuç bulur. Geceleyin herkes kendilerini Sarayın bahçesinde bulur ve bir seri komik olarak hüviyet karışıklıkları sonucu Kont kendinden utandırılır ama Kontes tarafından affedilir.