Skip to content

Begül Erhan

ÜNLÜ ÇİNLİ GİTARİST XUE-FEI YANG’IN ALBÜMÜ ÜZERİNE ELEŞTİRİ

Kasım 27, 2011 - Kültür-Sanat

Bir dinleyicinin ilk etapta “Bu eser yüzlerce kez yorumlanmadı mı zaten?” ya da “Ne var bu eseri bu kadar önemli kılan?” sorularını sorması kadar doğal bir şey olamaz, bir “Rodrigo; Aranjuez Konçerto” albümünü daha müzik mağazasında gördüğünde. Seçiciliğiniz ya da bu eserin kaydına hiç sahip olmayışınız belirleyici etmendir, o an. Ancak söz konusu albümün müzisyeni gitarist Xuefei Yang ise, teknik becerisinden öte müzikal ifade gücüyle kısa sürede tüm dünyadaki hayran sayısını misli katlayan bir gitaristten bahsediyoruz demektir!

Albüme her ne kadar Rodrigo’nun adı ev sahipliği yapıyorsa da, Albeniz’in çok daha önemli bir işlevi olduğunu hatırlatalım. Kısacası 20’inci yüzyılın iki büyük İspanyol bestecisinin müzikleri karşılıyor sizi bu albümde. Rodrigo’nun Aranjuez Konçertosu’nda Yang, inanılmaz bir performans sergiliyor. Birinci (Allegro con spirito) ve üçüncü (Allegro gentile) bölümlerdeki hızlı pasajlarda akıcı teknik rahatlığını yorum gücüyle birleştiren gitarist, ünlü ikinci (Adagio) bölümde şiirselliğini ön plana çıkarıyor. Özellikle nefesli çalgıların melodiyi devraldığı kısımlardaki eşliğini kendi solo bölümlerinde öne çıkışlarıyla son derece başarılı bir şekilde dengeleyebiliyor Yang, kadifemsi yumuşak tonunu istediği zaman ustalıkla sivri bir kılıca dönüştürerek…
Stephen Goss’ın Xuefei Yang için Albeniz’in İberia Süiti üzerine yazdığı Albeniz başlıklı beş bölümlü gitar konçertosu, dengeli ve coşkulu orkestrasyonuna karşın gitarın merkezinde olduğu çok başarılı bir yapıt. Yakın zamanda konser salonlarının en fazla seslendirilen eserlerinden biri olacağı kesin. Düzenleme havası uyandıran bu eserin dışında Yang’ın kendi düzenlemeciliğini ön plana çıkaran bir başka Albeniz eseri daha karşımıza çıkıyor kayıtta. Piyanistler kadar gitaristlerin de çok yakından tanıdığı Espana başlıklı süit. Yang’ın uyarlaması, iddialı olduğu kadar süit üzerine yapılan gitar uyarlamalarına da başka bir anlayış getiriyor. İspanyol ruhunu başarıyla yansıtan bu düzenlemelerde gitar, Yang’ın yorum gücü sayesinde, Albeniz’in piyanoyu değil de gitarı orijinal olarak göz önüne aldığını ispatlar nitelikte. Albümü kapatan parçanın Rodrigo’nun en gözde solo gitar parçalarından biri olan Invocacion y Danza olması, Xuefei Yang’ın yorumundan dinlemek için sabırsızlıkla bekleyeceğiniz bir etki yaratıyor. Artık bu albümün neden raflarda durduğunu sanırım tahmin edebilirsiniz.
Xuefei Yang (gitar) Barcelona Senfoni Orkestrası & Catalonia Ulusal Orkestrası/Şef: Eiji Oue
EMI Classics 6983612 (CD, 2010)
Halit Süha Çelikkıran