Skip to content

Begül Erhan

Ünlü Soprano Pervin Çakar Gençlerle Buluştu

Aralık 3, 2011 - Kültür-Sanat

Mardinli soprano Pervin Çakar, Uludağ Üniversitesi’ndeki söyleşide öğretim elemanları ve öğrencilerle buluştu.

Haber: Ünlü Soprano Pervin Çakar Gençlerle Buluştu

Mardinli soprano Pervin Çakar, Uludağ Üniversitesi’ndeki söyleşide öğretim elemanları ve öğrencilerle buluştu. Çakar, Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde hayat hikayesini anlattı.

1981 yılında Mardin’de öğretmen bir babanın kızı olarak dünyaya geldiğini ve 5 kardeş olduğunu belirten Çakar, müzik eğitimine 1995 yılında Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladığını, 2003 yılında da Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü Şan Anasanat Dalı’ndan mezun olduğunu kaydetti. İtalya’da Accademia d’Arte Lirica Müzik Akademisi’nde ünlü hocalarla çalıştığını ifade eden Çakar, 2006 yılında İtalyan hükümetinin verdiği burstan yararlanarak opera eğitimine İtalya’da devam ettiğini ve 2008’de İtalya’da Preguia F. Morlacchi Devlet Konservatuvarı’ndan başarıyla mezun olduğunu söyledi.

Sanat kariyeri sırasında başına gelen ilginç olayları, esprili bir dille ve zaman zaman soprano sesiyle destekleyerek anlatan Pervin Çakar, zaman zaman izleyenleri güldürdü.

“Gençleri anlayamıyorum, kendilerine hiç güvenmiyorlar. Yaptıklarının doğru olup olmadığını bile bilmiyorlar. Ne olduğunu, neden olduğunu bilemediğimiz bir kompleksleri var.” diyen Çakar, sanatçı adaylarına, “Sanat dünyasında kıskançlık tavan yapmış durumda, insanın önünü kesmeye çalışıyorlar.” şeklinde uyarıda bulundu.

Sanatçıların bir an önce kötü huylarından vazgeçmeleri gerektiğini dile getiren Çakar, İtalya’daki bir hocasının kendisine verdiği, “Hayatta mutlu olmak istiyorsan bir güvercin kadar iyi, bir yılan kadar sinsi olmalısın.” öğüdünü hiç unutmadığını sözlerine ekledi.

Pervin Çakar, söyleşinin ardından, soprano sesiyle çeşitli aryalardan örnekler sundu. Kendisine piyanoda UÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Beril Çalgan eşlik etti.