Skip to content

Begül Erhan

İspanya’dan çıkan en buğulu ses; Aya İrini’de…

Aralık 13, 2011 - Kültür-Sanat

“3. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri” kapsamında, 17 Aralık’taFlamenko müziğinin dünyadaki sayılı isimlerinden Diego El Cigala, Aya İrini’nin muhteşem atmosferinde “sıradışı” bir konser verecek.

Flamenko ile cazı harmanlayarak farklı bir soluk getiren ve müzik otoriteleri tarafından “Flamenkonun Sinatrası” olarak anılan Diego El Cigala, sanatçı bir aileden geliyor ve çok erken yaşlarda müziğe başlıyor. Asıl adı Diego Ramón Jiménez Salazar olan, Diego El Cigala, 2003 yılında piyasaya çıkan ve piyanist Bebo Valdés’le kaydettiğiLágrimas Negras albümü ile bir Grammy, üç Premios de la Música, bir Ondas, beş Amigo ödülü kazanırken, İspanya, Arjantin ve Meksika’da platin rakamlarına ulaştı. Flamenko ile cazı birleştiren bu albüm, Latin müziğine yepyeni bir soluk da getirirken, 2003 yılında New York Times tarafından yılın albümü seçildi.

Dünyanın dört bir yanından dinleyici kitlesine sahip albümler yapan,  en prestijli müzik ödüllerine sahip Cigala, beşinci albümü olan ve Picasso’ya adadığı “Picasso in my eyes” ile Latin Grammy Ödülleri töreninde “En iyi Flamenko albümü” ve “En iyi müzik klibi” dallarında ödüle layık görüldü.

Diego El Cigala’nın en bilinen parçaları arasında Hubo un lugar, Cuba linda (Bebo Valdes ile), En esta tarde gris (Tango Proje)  sayılabilir.

Diego El Cigala official site: www.elcigala.com/

Diego El Cigala Albümleri

Undebel -1998
Entre vareta y Canasta -2000
Corren tiempos de alegría -2001
Teatro Real -2002 – (Diego El Cigala Con Niño Josele)
Blanco Y Negro En Vivo -2003 – (Bebo & Cigala)

Corren Tiempos De Alegría Teatro Real – 2004
Lagrimas Negras -2003
Picasso en Mis Ojos -2005
Dos lágrimas -2008
Cigala & Tango -2010