Skip to content

Begül Erhan

Gitar Eğitimi

Branşlar

Pop (Ritm)Gitar

Klasik Gitar

Flâmenko Gitar

Elektro Gitar

Bas Gitar

 

Eğitim Süreci

Öğrencilerimizden gitar öğrenme sürecine başlamadan önce, ilk olarak müzik zevkleri ve ilgilenmek istedikleri dal hakkında kısa bir görüş alındıktan sonra, seçtiği branş hakkında kısa bir bilgilendirme yapılır ve eğitim sürecinin kademeli olarak nasıl ilerleyeceği anlatılır. Ancak öğrencinin ilgisi ve bu konuda nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında kafasında her şey net olarak belirlendikten sonra derslere başlanır. Öğrencilerimizin başlangıçta yapamayacağı veya kapasitelerinin henüz yeterli olmadığı istekler tarafımızdan kabul edilmez. Çünkü enstrüman eğitimi, öğrencinin bireysel çalışması,kapasitesi ve eğitmen ile öğrencinin derslerdeki performanslarına göre değişkenlik gösterebilir. Hiçbir gitarist adayına şu kadar zamanda öğrenebilirsin diyerek erken veya geç bir zaman dilimi verilemez ve verilmesi de doğru değildir. Çünkü eğitim süreci kişiden kişiye çok değişkenlik gösteren bir süreç olup,ders alan kişinin enstrümanına ne kadar zaman ayırdığı, kabiliyeti ve enstrümanını ne kadar ciddiye aldığı ile doğru orantılı bir durumdur. Buraya kadar her şey net ve sağlıklı bir şekilde belirlendikten sonra dersler başlar ve öğrencimizin bu süreci maddi ve manevi olarak en kazançlı bir şekilde tamamlaması için çaba gösterilir.

 

Sevgili öğrenciler,

Genellikle özel dershanelere (veya benzeri kurumlara) gitar öğrenmek için gelen öğrencilerin sonuca çabuk ve kolay yoldan ulaşmak istediklerini gözlemledim. İlk başta bu düşüncenin son derece yanlış olduğunu söylemek zorundayım. Öğrenci, gitarı sevmenin dışında, kendisini sabır gerektiren zor bir maratonun beklediğini kabul etmek zorundadır. Bu gerçekliği ne kadar kısa zamanda fark ederse maddi ve manevi açıdan o kadar kazançlı olacaktır.

Benim sıkça kullandığım bir söz vardır. “Amaç belki güzel gitar çalmaktır, ama asıl güzel olan çalmaya çalışmaktır” Öğrencilerde ise bunun tam tersi düşüncenin yaygın olduğunu gözlemledim. Hiçbir gerçek başarı emek harcamadan elde edilemez.Her zaman için aslolan “Emek”tir. Bu durumda öğrenci o istediği yerlere ulaşabilmek için, oraya ulaşmış insanların geçtiği yollardan geçmek zorunda olduğunu bilmelidir. En önemlisi ise o yolun her aşamasından zevk almalı ve zorluklar karşısında hemen yılmamalıdır. Çeşitli bahanelerin ardına sığınarak tembelliğini örtmeye çalışmamalıdır. Çünkü kimse kendi tembelliğini yine kendisinden gizleyemez. Karşınızdakini ikna etmeniz sizi yanıltmasın.

Hepinizin gitar öğrenmeye severek başladığınızdan en ufak bir kuşkum olmamıştır. Fakat bilmeliyiz ki sevginin de ölçüleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Etkilenerek sevmek ile anlayarak sevmek arasında önemli bir fark vardır. Etkilenerek sevmek sizi sadece ders almaya teşvik eder ve bir süre sonra etkisini yitirebilir.Ama anlayarak sevmek ise sizi sonuca götürecektir. Demek oluyor ki öğrenci anlamaya çalışmalı,kendisine sorular sormalı,bilimselliğine inmeli,gerçekçi bakmalıdır. Çünkü müzik,salt boş vakitlerin değerlendirildiği bir uğraş olarak düşünülemez. Bırakın boş zamanı,müziğin,daha doğrusu herhangi bir sanat dalının o gizemli,o sihirli,o yüce manevi hazzına ulaşmak için yirmi dört saat bile yetmez,bırakın saati ömür bile yetmez. Çünkü o sonsuzdur!.. (Farkındayım) Bizim yapabileceğimiz ise o duyguların yakalayabildiğimiz kadarını yakalayabilmektir.

Son söz olarak size şunu söyleyebilirim, eğer siz eğitmeninizin sizinle ilgilendiğinin yarısı kadar olsun kendinizle ilgilenirseniz, emin olun arzu ettiğiniz yere daha çabuk ulaşırsınız.

 

                                                                                                         Murat İşbilen